Program dla gminy Obrowo

W listopadzie 2021 roku informowaliśmy o bardzo niechlubnym wyniku gminy Obrowo w ogólnopolskim i renomowanym rankingu. W latach 2018-2020 w naszej gminie było najmniej wydatków inwestycyjnych w Powiecie Toruńskim w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Głośno apelowaliśmy wtedy o zwiększenie nakładów finansowych na nowe przedsięwzięcia i więcej inwestycji. Przekonywano nas, że mimo rekordowego budżetu gminy Obrowo nie stać nas na to.  W 2019 roku wydatki inwestycyjne wyniosły 9 i pół miliona. W 2023 było to już prawie 18 milionów. W tym roku nasza gmina wydała na inwestycje rekordowe 36 milionów 220 tysięcy. Czy to za dużo na naszą gminę? Dla porównania Gmina Czernikowa dysponująca mniejszym budżetem, bo wynoszącym około 65 procent naszego, wydała w tym roku na inwestycje ponad 32 miliony złotych. Z dużą satysfakcją możemy więc powtórzyć, to co od lat mówiliśmy:  gmina Obrowo może szybciej i lepiej się rozwijać. Wystarczy chcieć, planować i przeprowadzać ważne dla mieszkańców inwestycje.

Badanie potrzeb mieszkańców Obrowa potwierdziło, że kierunek zmian proponowany przez nasze Stowarzyszenie Kurs na Obrowo jest słuszny. Założyliśmy komitet wyborczy wyborców o tej samej nazwie KWW Kurs na Obrowo, bo wierzymy że te zmiany są możliwe.

Gmina Obrowo nie powinna być gminą kilku prędkości, gdzie tak podstawowe kwestie jak woda, internet czy drogi są zaniedbywane.

Gmina Obrowo powinna być miejscem bezpiecznym, gdzie chodniki i drogi są w dobrym stanie i należycie oświetlone. Przez dużą część roku w Polsce bardzo szybko robi się ciemno. Przez to, że nie mamy wystarczającej liczby lamp i dobrze zorganizowanych przejść dla pieszych przez ruchliwe ulice, ten okres jest dla nas i naszych dzieci bardzo niebezpieczny. Gołym okiem widać te miejsca i dla gminy powinno być priorytetem zapewnienie bezpieczeństwa swoim mieszkańcom. Na to w pierwszej kolejności muszą się znaleźć środki finansowe.

Gmina Obrowo zasługuje na odpowiednią infrastrukturę publiczną: szkoły, boiska, place, ścieżki rowerowe, skatepark. Nie powinna rozwijać się w kierunku sypialni Torunia, ale mieć własną ofertę rekreacyjną dla mieszkańców, tak by młodzież i osoby starsze nie musiały pokonywać dziesiątek kilometrów by miło spędzić czas albo się realizować. W porozumieniu z mieszkańcami, w drodze konsultacji społecznych powinniśmy rozwijać i tworzyć tę infrastrukturę, którą ludzie chcą. Są miejsca, gdzie musimy zadbać o tereny nadwiślane, w innych mamy problem ze złym zagospodarowaniem okolicy jeziora, a jeszcze w innym brakuje choćby boiska czy placu zabaw dla dzieci. Nie możemy lekceważyć żadnych potrzeb, tylko konsekwentnie rozbudowywać infrastrukturę publiczną tak by gmina Obrowo stworzyła własną, ciekawą ofertę dla swoich gospodarzy i gości. Nie możemy być skazani na podróżowanie do Torunia na dodatkowe lekcje, zajęcia sportowe, do restauracji czy na występ artystyczny. Oczywiście, że nie zapewnimy takiej oferty jak Toruń, ale jeśli zaczniemy rozwijać się w kierunku dobrze skomunikowanych małych miasteczek z rzadką zabudową, to będziemy mieli jakiś wybór. Gmina Obrowo, nasze rodziny i dzieci zasługują na lepsze warunki do uczenia się i rozwoju. Inwestycje w tym zakresie powinny być realizowane z wyprzedzeniem potrzeb, a nie nadrabiając zaległości

Dlatego w sprawie tak ważnej jak edukacja i warunki rozwojowe naszych dzieci powinniśmy popatrzeć na fakty, na liczby, tendencje i prognozy. Widać jak nasza gmina się rozwija i można przewidzieć jakie problemy i potrzeby będziemy mieli w przyszłości. Te działania powinny być transparentne i realizowane ponad wszelkimi podziałami, konsekwentnie przez każdą kolejną kadencję. 

Gmina Obrowo i nasi mieszkańcy muszą mieć możliwość szybkiego i komfortowego dotarcia do Torunia- komunikacją publiczną oraz siecią dróg, tak skonstruowaną by możliwie szybko podróżować. To dla każdego mieszkańca jest oczywiste. Nie tylko nasza gmina boryka się z tym problemem. Dzięki temu w porozumieniu z innymi gminami Powiatu toruńskiego możemy współdziałać, by zapewnić użytkownikom naszych dróg jak najlepsze warunki. Toruniowi również zależy na tym, by okoliczne gminy były dobrze skomunikowane z największym miastem regionu. Dlatego przepełnione autobusy czy zakorkowane drogi muszą odejść w zapomnienie. Rozwiązanie jest proste: więcej kursów w godzinach największego oblężenia i więcej dobrych dróg.

Gmina Obrowo i jej mieszkańcy zasługują na fundusz sołecki, możliwość decydowania o swoim najbliższym otoczeniu i gminę uśmiechniętą, gdzie możemy się różnić opiniami, ale potrafimy dyskutować i wspólnie dążymy w jednym kursie- Kursie na Obrowo, czyli w kierunku dobra wspólnego.

GMINA OBROWO I JEJ MIESZKAŃCY ZASŁUGUJĄ NA:

  • bezpieczne i w dobrym stanie drogi i chodniki
  • alternatywną drogę do Torunia
  • rozbudowaną sieć połączeń wszystkich sołectw z Toruniem
  • szkoły i przedszkola z odpowiednią infrastrukturą
  • poprawa funkcjonowania Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej na terenie Gminy Obrowo 
  • dobrej jakości wodę i sieć kanalizacyjną
  • obrowski szlak turystyczny
  • kartę mieszkańca
  • światłowód
  • fundusz sołecki, radę młodzieżową i seniorów. możliwość decydowania o swoim najbliższym otoczeniu
  • przestrzeń do spędzania wolnego czasu (skatepark/pumptrack)
  • zwiększenie liczby punktów oświetlenia ulicznego
  • rozwój gminy i poprawę kontaktu z mieszkańcami z użyciem nowych technologii
  • zorganizowanie cyklu imprez sportowo-rekreacyjnych np. rowerowych, biegowych
  • zapewnienie transportu dla dzieci do szkół gminnych
  • nadanie nazw ulicom
  • klarowny i przejrzysty harmonogram budowy dróg oraz harmonogram naprawy dróg
  • stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości przez wzrost inwestycji

Poniżej dowody tego jak w poprzednich latach już widzieliśmy rozwój gminy oparty również na Funduszu sołeckim.